EpicART
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Folositi corect limba romana ! Empty Folositi corect limba romana ! Sam Aug 27, 2011 3:29 am1

Dystroy

Dystroy

Gold Member
Printre cele mai mari prostii pe care le vad pe forumuri sunt inlocuirea c cu k , i cu y si terminatiile precum t , sh etc.

[*]Daca scrieti cu t sau sh nu scrieti mai repede , dimpotriva veti scrie mai mult ! [ in loc sa scrieti invat veti scrie invat , deci nu veti avea nimic de castigat]

Nu mai folositi astfel de prescurtari (limbaj de chat) sau cum vreti voi sa le ziceti pentru ca:
[*] In primul rand nu este bine pentru voi , va veti obisnui sa scrieti cu asa zisele prescurtari ale voastre si veti avea o gramatica varza.
[*] Cel care va citi nu va intelege nimic si va va lua drept prosti.


[*] Pentru inceput nu ar strica sa intrati pe dex online
[*] Verbele la persoana a II-a plural NU se scriu cu cratima.

Forme gresite:

Cod:

    sunte-ti , cere-ti , dori-ti


Forme corecte:

Cod:

    sunteti , cereti , doriti



[*] Substantivele in cazul vocal NU se scriu cu cratima.

Forme gresite:

Cod:

    frumoas-o , rea-o , nesimtit-o


Forme corecte:

Cod:

    frumoaso , reao , nesimtito


[*] Acel "-o" se adauga DOAR la verbe ex: uite-o si pe aia.

[*] Nu aruncati niste virgule si niste cratime la nimereala doar pentru a parea mai culti, pentru ca veti scrie si gresit si din contra veti parea mai ......
[*] Pronumele la persoana I singular NU se scrie cu cratima decat in anumite contexte.

Forme corecte:

Cod:

    Mie imi este foame
    Mi-e foame


Forme gresite:

Cod:

    Mi-e imi este foame
    Mie foame



[*]Stiu ca multi o sa tratati cu [partea in spate] acest topic , dar sper ca macar 25% sa treaca macar o data pe aici si sa bage ceva la cap.

Sper sa fie de folos cuiva si sa nu tratati acest topic cu indiferenta !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum